Powstaną wielkie kominy w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, które będą szpecić krajobraz. Sprawdzamy

Budowa chłodni kominowych uzależniona jest od decyzji w sprawie wyboru układu chłodzenia elektrowni. W proponowanym przez inwestora wariancie realizacji tych chłodni nie ma.

W ramach prowadzonych badań przeanalizowano różne podwarianty techniczne związane z chłodzeniem elektrowni i w proponowanym przez spółkę do realizacji jest tzw. podwariant 1A w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” z otwartym układem chłodzenia (przy wykorzystaniu wody z Bałtyku), co oznacza, że w przypadku realizacji tego preferowanego podwariantu chłodni kominowych nie będzie. Jest to podwariant, który otrzymał najwyższe oceny przy równoczesnym uwzględnieniu aspektów środowiskowych wraz z pozostałymi kryteriami. Takie rozwiązanie sprawi, że wpływ na krajobraz będzie minimalizowany. Najwyższymi obiektami na terenie przedsięwzięcia będą wtedy około 80 metrowe budynki reaktorów, a nie wielokrotnie wyższe chłodnie kominowe.

Dodatkowo elektrownię od plaży będzie oddzielał pas lasu stanowiący zarówno naturalną barierę estetyczną, jak i korytarz migracyjny dla zwierząt. Różnego rodzaju banery czy zmanipulowane zdjęcia pokazujące chłodnie kominowe przy plaży bądź sugerujące, że będzie je widać na przykład z plaży w Łebie są fake newsem.

Poniżej przykładowe, zmanipulowane zdjęcie promowane przez przeciwników inwestycji.

 

elektrownia

Rys. 1. Przykład nieprawdziwej, zmanipulowanej grafiki rzekomo przedstawiającej elektrownię jądrową na Pomorzu. Źródło: Strona internetowa Stowarzyszenia Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich Bałtyckie S.O.S, 2022 r. Dostępne pod adresem http://www.baltyckie-sos.com.pl/grafika.html [dostęp: 16.09.2022 r.]