Aktualności

Duże zainteresowanie krajowych firm udziałem w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podczas wydarzenia „Supplier Day” zorganizowanego w Gdyni przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), Westinghouse Electric Company oraz Bechtel

03.11.2023

W wydarzeniu „Supplier Day” udział wzięło ponad 150 reprezentantów z 70 polskich firm działających m.in. na Pomorzu. Proces zakupowy dotyczący budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz wymagania stojące przed firmami zainteresowanymi udziałem w tym projekcie to główne tematy poruszane podczas tej konferencji. Drugi dzień wydarzenia poświęcono na dwustronne spotkania reprezentantów polskich wykonawców i dostawców z konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

 

Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskały decyzję o ustaleniu lokalizacji dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

26.10.2023

W dniu 26 października wojewoda pomorski poinformował o wydaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Powstanie ona na Pomorzu, w gminie Choczewo, w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Decyzja lokalizacyjna to jedna z najważniejszych zgód administracyjnych koniecznych do rozpoczęcia budowy.

Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel organizują „Dzień Dostawcy” dla firm z Pomorza, które chcą wziąć udział w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

23.10.2023

W dniach 24-25 października Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) we współpracy z Westinghouse Electric Company, firmą Bechtel oraz Izbą Gospodarczą Energetyki
i Ochrony Środowiska  (IGEOS) organizują dwudniową konferencję „Supplier Day” w Gdyni. Wydarzenie pod honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej zgromadziło około 70 firm z Pomorza zainteresowanych udziałem w projekcie budowy elektrowni jądrowej.

Uczniowie szkół średnich z Pomorza będą budowali energetyczną przyszłość Polski. Znamy zwycięzców konkursu „Szkoła z atomową energią”, którego organizatorem jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe

10.10.2023

Zakończył się konkurs „Szkoła z atomową energią”, którego organizatorami są Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Fundacja Forum Atomowe. Inicjatywa ta pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki stanowiła niezwykłą okazję dla uczniów pomorskich szkół średnich do zgłębienia wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz jej roli w przyszłości Polski.

Podpisanie umowy na zaprojektowanie elektrowni jądrowej na Pomorzu

02.10.2023

27 września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie (ang. Engineering Services Contract) pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W ramach dokumentu wspólnie z doświadczonymi amerykańskimi partnerami zostanie opracowany projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która zostanie wybudowana na Pomorzu.

Umowa na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

27.09.2023

27 września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie (ang. Engineering Services Contract) pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W ramach dokumentu wspólnie z doświadczonymi amerykańskimi partnerami zostanie opracowany projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która zostanie wybudowana na Pomorzu.

Uzyskaliśmy decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

22.09.2023

19 września 2023 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla pierwszej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, na obszarze gminy Choczewo.
Decyzja wydana przez organ jest kluczowym pozwoleniem uzyskiwanym w procesie inwestycyjnym, ponieważ kolejne zgody administracyjne, w tym decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz pozwolenie na budowę, muszą być zgodne z ustaleniami i warunkami zawartymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

„Szkoła z atomową energią” – konkurs promujący energetykę jądrową na Pomorzu

06.09.2023

Uczniowie pomorskich szkół średnich mogą wziąć udział w konkursie „Szkoła z atomową energią”. Inicjatywa Polskich Elektrowni Jądrowych ma na celu promowanie wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz roli, jaką może ona odegrać w przyszłości Polski. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

04.09.2023

W Wejherowie, w jednej z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Organizowane tam będą wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.

Spółka PEJ podsumowuje ostatnie działania informacyjne w regionie, w którym powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa

01.09.2023

Udział w ponad 40 wydarzeniach, cykl spotkań z mieszkańcami, Wakacyjne Punkty Informacyjne czy kolejna edycja Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych – to tylko niektóre z działań, które w ostatnich miesiącach zrealizowała na Pomorzu spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Inwestor pierwszej elektrowni jądrowej od lat aktywnie działa w regionie, w którym powstać ma ta ważna energetyczna inwestycja. Wszystko po to, aby mieszkańcy mieli bieżący i ułatwiony dostęp do informacji nie tylko o samej elektrowni, lecz także o energetyce jądrowej.