Wakacyjne "Świadomie o atomie"

15.10.2014

W wakacyjnych wydarzeniach edukacyjno-informacyjnych organizowanych przez spółkę PGE EJ 1 w ramach programu „Świadomie o atomie” wzięło udział około pięciu tysięcy osób. Działania ukierunkowane na przekazywanie wiedzy o energii jądrowej i budowie pierwszej w Polsce elektrowni, skierowane były nie tylko do mieszkańców gmin, ale również do turystów odwiedzających Pomorze. 

Działalność edukacyjno-informacyjna to jedno z kluczowych zadań, które realizuje spółka powołana do wybudowania pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inicjatywy, przez cały rok realizowane z myślą o mieszkańcach gmin lokalizacyjnych, w wakacje organizowane są także dla odwiedzających Pomorze turystów z całej Polski. W ten sposób spółka chce przekazać kompletną i rzetelną wiedzę o energetyce jądrowej i planowanej inwestycji jak najszerszemu gronu odbiorców.

Energetyka jądrowa i procesy związane z budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej są bardzo złożone, dlatego naszym priorytetem jest edukowanie przedstawicieli społeczności lokalnej. Wakacje to doskonały moment, żeby z informacjami dotrzeć także do odwiedzających wybrzeże turystów. Chcemy przekazywać wiedzę w przystępny, ciekawy i atrakcyjny sposób, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, stąd tak różne inicjatywy. Wysoka frekwencja podczas wydarzeń letnich pozwala nam stwierdzić, że kierunek, który obraliśmy jest właściwy – mówi Katarzyna Włodek-Makos, zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Relacji Zewnętrznych PGE EJ 1.

Wakacyjna energia
Przez cały sierpień, w Białogórze (gm. Krokowa), Lubiatowie (gm. Choczewo) oraz w wieży „Kaszubskie oko” w Gniewinie stacjonowały Wakacyjne Punkty Informacyjne PGE EJ 1. Turyści mieli możliwość porozmawiania z pracownikami spółki na temat budowy elektrowni jądrowej – planu i przebiegu prac, korzyściach dla regionu czy doświadczeń innych krajów, ale również o obawach związanych z bezpieczeństwem. Dla odwiedzających osób przygotowano ciekawe materiały informacyjne, dotyczące np. budowy nowoczesnych reaktorów i promieniowania, ale również prowadzonych obecnie na Pomorzu badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Łącznie Wakacyjne Punkty Informacyjne odwiedziło ponad 1000 osób.

Poziom wiedzy turystów na temat energii jądrowej jest zróżnicowany. Niektórzy dopytują o szczegóły związane z postępami w projekcie, inni dowiadują się dopiero w naszym Punkcie Informacyjnym, że elektrownia może być zlokalizowana na Pomorzu – dodaje Katarzyna Włodek-Makos.

W sierpniowe weekendy uzupełnieniem działań edukacyjnych na plażach w Lubiatowie, w Białogórze oraz na przystani w Nadolu (gm. Gniewino) była strefa sportowa z konkursami, gdzie dla najaktywniejszych uczestników czekały nagrody.

Eksperymenty dla najmłodszych
Wiele z wakacyjnych działań spółki skierowanych było do najmłodszych. W Domach Sołeckich w gminie Krokowa, Choczewo i Gniewino odbyły się interaktywne warsztaty fizyczno-chemiczne, podczas których mali uczestnicy pod okiem edukatorów mogli wysłuchać wykładów i uczestniczyć w doświadczeniach związanych np. z tematem cząsteczek, ładunku elektrycznego czy pierwiastków.

Podczas tradycyjnego festynu w Białogórze, na stoisku PGE EJ 1 odbyły się pokazy fizyczno-chemiczne. Atrakcje przyciągnęły setki zainteresowanych, na których czekały także dodatkowe zabawy i eksperymenty, m.in. mini-laboratorium chemiczne oraz sprężanie oraz rozprężanie powietrza.

Edukacja w plenerze
PGE EJ 1 było obecne także podczas międzynarodowych zawodów jeździeckich „Baltica Tour” w Ciekocinku, gdzie spółka przygotowała dla uczestników wydarzenia mobilną wystawę AtomLab. Jedną z atrakcji ekspozycji była makieta elektrowni jądrowej.

Jak co roku, przez cały okres wakacyjny, PGE EJ 1 angażowało się także w tradycyjne wydarzenia lokalne. Podczas dożynek gminy Krokowa, które odbyły się w zeszły weekend, eksperci spółki odpowiadali na pytania odwiedzających na stoisku informacyjno-edukacyjnym. Punkt odwiedziło kilkaset osób, które – w formie zabawy – miały np. okazję przeprowadzić eksperymenty związane m.in. z energetyką. Stoiska edukacyjne spółki PGE EJ 1 czekały również na uczestników dożynek gminnych w Choczewie.
Spółka zorganizowała multimedialne pokazy chemiczno-fizyczne podczas dorocznej Biesiady Seniora w Chynowie – zabawy, w której uczestniczyło ponad 420 osób zrzeszonych w miejscowym Kole Emerytów. Goście mieli okazję wziąć również udział w konkursie wiedzy na temat energii jądrowej. Podobne atrakcje zostały przygotowane dla uczestników tradycyjnej Biesiady Rolniczej w Chynowie, w której wzięło udział 400 rolników, a także przedstawicieli Samorządu z gminy Gniewino.