Uczniowie szkół średnich z Pomorza będą budowali energetyczną przyszłość Polski. Znamy zwycięzców konkursu „Szkoła z atomową energią”, którego organizatorem jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe

10.10.2023

Zakończył się konkurs „Szkoła z atomową energią”, którego organizatorami są Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Fundacja Forum Atomowe. Inicjatywa ta pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki stanowiła niezwykłą okazję dla uczniów pomorskich szkół średnich do zgłębienia wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz jej roli w przyszłości Polski.

W dniu 11 października br. w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której ogłoszono zwycięzców konkursu. Wydarzenie prowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy popularnonaukowego bloga „Crazy Nauka”.

- Jako inwestor odpowiedzialny za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej od lat jesteśmy aktywni na Pomorzu i czujemy się częścią lokalnej społeczności. Inicjujemy i angażujemy się w różnego rodzaju aktywności edukacyjne w regionie, które mają na celu popularyzowanie wiedzy na temat naszej inwestycji i energetyki jądrowej. Konkurs „Szkoła z atomową energią”, który zorganizowaliśmy dla szkół średnich z powiatów wejherowskiego, puckiego, lęborskiego i słupskiego to właśnie jedna z takich inicjatyw, która pokazuje jakim ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszy się tematyka energetyki jądrowej – mówi Prezes Zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe - Mateusz Berger.

W konkursie zwyciężyły następujące szkoły:

I miejsce I Liceum Ogólnokształcące w Słupsku

II miejsce Liceum Ogólnokształcące im. Maurycego Mochnackiego w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie

III miejsce Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku

Szkoły średnie z Pomorza, które reprezentowali uczniowie otrzymały nagrody finansowe
na budowę albo wyposażenie pracowni fizyki lub chemii, w zależności od zdobytego miejsca odpowiednio 100 tys. zł, 70 tys. zł i 50 tys. zł. 

W pierwszym etapie konkursu zadaniem uczniów publicznych szkół średnich z powiatów wejherowskiego, puckiego, lęborskiego i słupskiego było przygotowania krótkiego filmu trwającego od 180 do 240 sekund, skupiającego się na jednym z trzech tematów związanych z energetyką jądrową. Następnie Komisja Konkursowa miała za zadanie ocenić materiały pod kątem wartości merytorycznej oraz kreatywności, wybierając trzy najlepsze zgłoszenia.

W związku z planowaną budową pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, konkurs "Szkoła z atomową energią" stanowi wyjątkową szansę dla uczniów tego regionu, by lepiej zrozumieć potencjał energetyki jądrowej oraz jej wpływ na przyszłość lokalnej społeczności i całego kraju. Wiedza zdobyta podczas tego konkursu może przyczynić się do kształtowania nowej, zrównoważonej przyszłości energetycznej Polski.