Polsko-ukraińska współpraca w obszarze energetyki jądrowej

15.03.2023

Zacieśnianie współpracy w sektorze energetyki jądrowej – to jeden z głównych tematów konferencji E23 PL dla UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”, która 15 marca odbyła się w Warszawie. W ramach wydarzenia spotkali się przedstawiciele rządów obu państw oraz reprezentanci najważniejszych spółek odpowiedzialnych za strategiczną infrastrukturę energetyczną.

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego oraz Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Ministra Mateusza Bergera.

W kontekście przyspieszenia działań zmierzających do powstania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, uczestnicy wydarzenia dyskutowali m. in. o tym, w jaki sposób można na polskim gruncie wykorzystać bogate doświadczenia Ukrainy, która od lat rozwija sektor energetyki jądrowej.  


- Ukraina posiada wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu i eksploatacji obiektów jądrowych. Przed wojną w 4 elektrowniach jądrowych o łącznej mocy ponad 13 GWe pracowało tam 15 reaktorów wodnych-ciśnieniowych (PWR). To czyni z naszego sąsiada naturalnego partnera zarówno dla Polski, jaki i dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe w zakresie wymiany doświadczeń i rozwijania naszych krajowych kompetencji w obszarze inwestycji jądrowych.– powiedział Łukasz Młynarkiewicz, wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

Obszar energetyki jądrowej jest jednym z tych, przy których wzajemna polsko-ukraińska wymiana doświadczeń może przynieść obopólne korzyści. Dlatego też przy okazji konferencji odbyła się dyskusja dotycząca szczegółów bliskiej współpracy pomiędzy Polską, a Ukrainą w tym zakresie. Oprócz spółki Polskie Elektrownie Jądrowe ze strony polskiej udział wzięli w niej  przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwowej Agencji Atomistyki, a ze strony ukraińskiej reprezentanci operatora elektrowni jądrowych w Ukrainie, czyli Enerhoatomu oraz ukraińskiego dozoru jądrowego (SNRIU).

Wśród dyskutowanych tematów oraz potencjalnych obszarów współpracy znalazły się m.in. możliwości  polsko-ukraińskiej współpracy przemysłowej na potrzeby sektora jądrowego w naszym kraju, doświadczenia w zakresie zarządzania kontraktami z firmami zewnętrznymi, czy też ukraińskie wnioski dotyczące etapu eksploatacji elektrowni jądrowej. Rozmawiano także o kwestiach związanych z kontraktacją i zarządzaniem paliwem jądrowym oraz zdarzeniach zewnętrznych, które należy uwzględniać w ocenach i badaniu bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.