PGE EJ 1 zaprasza na pokazy filmu "Obietnica Pandory"

20.02.2015

19 lutego br. odbyła się polska premiera filmu „Obietnica Pandory”, w reżyserii nominowanego do Oscara dokumentalisty Roberta Stone’a. Film, który stał się na świecie impulsem do dyskusji na temat wpływu elektrowni jądrowych na środowisko naturalne, zostanie przedstawiony szerszej publiczności od 24 lutego w wybranych kinach studyjnych w Polsce. Promocja filmu jest elementem programu edukacyjno-informacyjnego „Świadomie o Atomie”, prowadzonego przez PGE EJ 1 – spółkę celową odpowiedzialną za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

W dokumencie „Obietnica Pandory” (tytuł oryginalny: „Pandora’s Promise”) amerykański reżyser Robert Stone analizuje osobiste historie znanych działaczy ekologicznych, którzy radykalnie zmienili swoje stanowisko wobec energetyki jądrowej. Ich doświadczenia skłaniają widza do refleksji nad własnymi poglądami na ten ciągle budzący emocje temat.

„Obietnica Pandory” została entuzjastycznie przyjęta na festiwalu Sundance w 2013 roku i na innych ważnych przeglądach kina niezależnego. Film stał się impulsem do dyskusji na temat wpływu elektrowni jądrowych na środowisko naturalne. Śledząc proces ewolucji poglądów bohaterów – uznanych ekologów i naukowców, reżyser analizuje powszechne mity i uprzedzenia związane z energetyką jądrową. – Od początku wiedziałem, że ten film musi być mocno osobisty, żeby w ogóle wywarł jakikolwiek wpływ na masową publiczność. Już na wstępnym etapie podjąłem decyzję, że skupię się na kilku kluczowych osobach, które, tak jak ja, radykalnie zmieniły swoje przekonania na temat energii jądrowej. Ich ewolucja, od stanowczego stanowiska antynuklearnego, aż do gorliwej postawy pro-nuklearnej, stanowi centralną oś dramatyczną filmu. Mam nadzieję, że poprzez ten film uda mi się zaprosić publiczność do podobnej intelektualno-poznawczej przygody – mówi Robert Stone, reżyser filmu.

Również w Polsce dokument ma szansę stać się ważnym elementem społecznej debaty na temat energii jądrowej, aktualnie prowadzonej w kontekście planów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Film został przedstawiony polskim widzom 19 lutego 2015 roku w Kinie Muranów, podczas uroczystego pokazu premierowego z udziałem Roberta Stone’a. Promocja filmu jest elementem programu edukacyjno-informacyjnego „Świadomie o Atomie”, prowadzonego przez PGE EJ 1 – spółkę celową odpowiedzialną za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

– Energetyka jądrowa na całym świecie ma liczne grono zwolenników i przeciwników, którzy w debacie na temat tego źródła energii przeciwstawiają sobie bardzo różnorodne argumenty. „Obietnica Pandory” skłania widzów do przeanalizowania ich dotychczasowych poglądów w tej dziedzinie. Przedstawione w obrazie ustalenia naukowców i uznanych w świecie ekspertów, pomagają zweryfikować rzetelność argumentów podnoszonych w debacie publicznej o energetyce jądrowej i odrzucić te, które opierają się na nieracjonalnych przesłankach – mówi Jacek Cichosz, prezes spółki PGE EJ 1, która w ramach swoich działań informacyjno-edukacyjnych zorganizowała cykl bezpłatnych pokazów filmu dla polskich widzów. Kierowane do szerszej publiczności projekcje odbędą się 24 lutego w kinach studyjnych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, a 26 lutego w Gdańsku. Pokazy otwarte organizowane są pod patronatem medialnym „Naszego Miasta”.

Harmonogram pokazów otwartych w kinach studyjnych:

  • Warszawa – Kino Muranów, 24 lutego, godzina 20:00
  • Kraków – Kino pod Baranami, 24 lutego godzina 19:00
  • Wrocław – Kino Nowe Horyzonty, 24 lutego godzina 18:00
  • Szczecin – Kino Pionier, 24 lutego, godzina 20:00
  • Gdańsk, Helikon Kino Kameralne, 26 lutego, godzina 19:00

Za dystrybucję filmu „Obietnica Pandory” w Polsce odpowiedzialna jest firma Gutek Film.

Pokazy organizowane są w ramach ogólnopolskiego programu informacyjno-edukacyjnego „Świadomie o Atomie”, prowadzonego przez PGE EJ 1 sp. z o.o – spółkę utworzoną w celu przygotowania i przeprowadzenia projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Celem programu jest przekazywanie rzetelnej, obiektywnej i przystępnej wiedzy na temat energetyki jądrowej, umożliwiającej wyrobienie sobie własnej opinii w tej sprawie.